LAND ROVER RR Evoque P160 specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
199 km/h
Top speed
1 792 kg
Curb weight
1LE915
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 12/03/2026 |
| Type approval no. | 1LE915 |
1LE814
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE814 |
1LE463
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/06/2024 |
| Type approval no. | 1LE463 |
1LE447
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE447 |
1LE314
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE314 |
1LE250
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/03/2022 |
| Type approval no. | 1LE250 |
1XW629
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 27/05/2021 |
| Type approval no. | 1XW629 |
1LE189
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 1 792 kg |
| Gross weight | 2 300 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/03/2021 |
| Type approval no. | 1LE189 |