LAND ROVER RR Evoque P200 specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
216 km/h
Top speed
1 845 kg
Curb weight
AXA650
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/09/2024 |
| Type approval no. | AXA650 |
1LE440
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE440 |
1LE445
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE445 |
1LE307
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE307 |
1LE312
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE312 |
1XZ281
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/01/2023 |
| Type approval no. | 1XZ281 |
1XY905
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/11/2022 |
| Type approval no. | 1XY905 |
1XY876
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 09/11/2022 |
| Type approval no. | 1XY876 |
1XY733
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/10/2022 |
| Type approval no. | 1XY733 |
1XW158
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/02/2021 |
| Type approval no. | 1XW158 |
1LE179
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/02/2021 |
| Type approval no. | 1LE179 |
1LE147
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE147 |