LAND ROVER RR Evoque P250 specifications — approved in Switzerland
248.9 HP
Max power
365.0 Nm
Max torque
221 km/h
Top speed
1 893 kg
Curb weight
AXA635
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 221 km/h |
| Weight/power ratio | 7.61 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 893 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 10/09/2024 |
| Type approval no. | AXA635 |
1LE441
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 7.61 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 893 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE441 |
1LE308
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 7.61 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 893 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE308 |
1XY315
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 7.61 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 893 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 29/06/2022 |
| Type approval no. | 1XY315 |
1LE148
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 7.61 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 893 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE148 |