LAND ROVER RR Evoque P300 specifications — approved in Switzerland
300.6 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
221 km/h
Top speed
1 924 kg
Curb weight
1LE251
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 221 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 924 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/03/2022 |
| Type approval no. | 1LE251 |
1XW464
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 242 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/04/2021 |
| Type approval no. | 1XW464 |
1LE149
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 242 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 924 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE149 |