LAND ROVER RR Evoque Si4 C specifications — approved in Switzerland
289.7 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
221 km/h
Top speed
1 798 kg
Curb weight
1LC768
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 221 km/h |
| Weight/power ratio | 6.21 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 798 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 173.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45: 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tires (option) | 245/45R20 103W: 8.0x20 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2017 |
| Type approval no. | 1LC768 |
1LC767
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 7.47 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 798 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2017 |
| Type approval no. | 1LC767 |
1LC684
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 7.17 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204PT |
| Curb weight | 1 727 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/07/2015 |
| Type approval no. | 1LC684 |
1LC643
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 7.02 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204PT |
| Curb weight | 1 690 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/09/2013 |
| Type approval no. | 1LC643 |
1LC627
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 7.02 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204PT |
| Curb weight | 1 690 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/11/2012 |
| Type approval no. | 1LC627 |