LAND ROVER RR Evoque2.0 specifications — approved in Switzerland
240.7 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
217 km/h
Top speed
1 720 kg
Curb weight
1XC616
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 217 km/h |
| Weight/power ratio | 7.15 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204PT |
| Curb weight | 1 720 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 27/01/2012 |
| Type approval no. | 1XC616 |
1LC606
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 7.15 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204PT |
| Curb weight | 1 720 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/08/2011 |
| Type approval no. | 1LC606 |