LAND ROVER RR P460e PHEV specifications — approved in Switzerland
399.8 HP
Max power
550.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
2 770 kg
Curb weight
AXB204
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 6.93 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 770 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 20.0 g/km |
| Consumption | 0.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5X21 ET 43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 06/10/2025 |
| Type approval no. | AXB204 |
1LE805
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 6.93 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 770 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 73.0 g/km |
| Consumption | 3.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE805 |
1LE807
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 73.0 g/km |
| Consumption | 3.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE807 |
1LE808
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 73.0 g/km |
| Consumption | 3.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE808 |
AXA685
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 20.0 g/km |
| Consumption | 0.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 22/10/2024 |
| Type approval no. | AXA685 |
AXA670
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 20.0 g/km |
| Consumption | 0.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 09/10/2024 |
| Type approval no. | AXA670 |
1LE486
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 20.0 g/km |
| Consumption | 0.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/07/2024 |
| Type approval no. | 1LE486 |
1LE471
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 20.0 g/km |
| Consumption | 0.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/07/2024 |
| Type approval no. | 1LE471 |
1LE468
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 6.93 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 770 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 20.0 g/km |
| Consumption | 0.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5X21 ET 43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/07/2024 |
| Type approval no. | 1LE468 |
AXA351
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 6.93 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 770 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 19.0 g/km |
| Consumption | 0.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/02/2024 |
| Type approval no. | AXA351 |
1LE416
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 6.93 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 770 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 19.0 g/km |
| Consumption | 0.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/08/2023 |
| Type approval no. | 1LE416 |
1LE429
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 242 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 480 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 19.0 g/km |
| Consumption | 0.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/08/2023 |
| Type approval no. | 1LE429 |
1LE428
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 PHEV |
| Curb weight | 2 810 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 19.0 g/km |
| Consumption | 0.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/08/2023 |
| Type approval no. | 1LE428 |