LAND ROVER RR P615 specifications — approved in Switzerland
614.7 HP
Max power
750.0 Nm
Max torque
261 km/h
Top speed
2 791 kg
Curb weight
1LE802
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 5 855 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.54 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 791 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 115Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE802 |
1LE804
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 5 855 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.56 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 800 kg |
| Gross weight | 3 310 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 115Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE804 |
1LE803
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 5 855 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 785 kg |
| Gross weight | 3 400 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 115Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE803 |
AXA936
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 5 855 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 785 kg |
| Gross weight | 3 400 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 115Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/05/2025 |
| Type approval no. | AXA936 |
1LE485
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 5 855 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.56 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 800 kg |
| Gross weight | 3 310 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 115Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/07/2024 |
| Type approval no. | 1LE485 |
1LE473
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 5 855 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 785 kg |
| Gross weight | 3 400 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 115Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/07/2024 |
| Type approval no. | 1LE473 |
1LE467
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 5 855 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.54 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 791 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5X21 ET 43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 115Y: 9.5x23 ET 42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/07/2024 |
| Type approval no. | 1LE467 |
AXA485
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.54 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 791 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 111Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/04/2024 |
| Type approval no. | AXA485 |
AXA318
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 785 kg |
| Gross weight | 3 400 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 111Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/01/2024 |
| Type approval no. | AXA318 |
1LE415
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.54 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 791 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 111Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/08/2023 |
| Type approval no. | 1LE415 |
1LE427
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.53 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 785 kg |
| Gross weight | 3 400 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 111Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/08/2023 |
| Type approval no. | 1LE427 |
1LE426
| Power | 614.7 HP (452.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 750.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 261 km/h |
| Weight/power ratio | 4.56 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | S68B44B |
| Curb weight | 2 800 kg |
| Gross weight | 3 310 kg |
| Length | 5 252 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 197 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 111Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/08/2023 |
| Type approval no. | 1LE426 |