LAND ROVER RR Sentinel specifications — approved in Switzerland
340.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
177 km/h
Top speed
3 724 kg
Curb weight
| Power | 340.0 HP (250.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 10.95 kg/HP |
| Displacement | 2 995 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306PS |
| Curb weight | 3 724 kg |
| Gross weight | 4 430 kg |
| Length | 4 999 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 836 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Tires | 255/55R20 110W: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/04/2016 |
| Type approval no. | 1LC726 |