LAND ROVER RR Sp. Di6 MHEV specifications — approved in Switzerland
350.9 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
2 278 kg
Curb weight
1LC983
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 6.49 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 278 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 4 879 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 257.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 ET44.5: 255/55R20 110Y: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110Y: 9.5x21 ET49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/08/2020 |
| Type approval no. | 1LC983 |
1XX146
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.58 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 278 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 4 879 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 257.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 ET44.5: 255/55R20 110Y: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110Y: 9.5x21 ET49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 21/09/2021 |
| Type approval no. | 1XX146 |
1LC981
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.58 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 278 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 4 879 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 257.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 ET44.5: 255/55R20 110Y: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110Y: 9.5x21 ET49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/08/2020 |
| Type approval no. | 1LC981 |
1LC982
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.58 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 278 kg |
| Gross weight | 3 230 kg |
| Length | 4 879 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 257.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 ET44.5: 255/55R20 110Y: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110Y: 9.5x21 ET49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/08/2020 |
| Type approval no. | 1LC982 |
1LC979
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.15 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 278 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 4 879 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 ET44.5: 255/55R20 110Y: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110Y: 9.5x21 ET49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/08/2020 |
| Type approval no. | 1LC979 |
1LC980
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.15 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 278 kg |
| Gross weight | 3 230 kg |
| Length | 4 879 mm |
| Width | 1 983 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 ET44.5: 255/55R20 110Y: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110Y: 9.5x21 ET49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/08/2020 |
| Type approval no. | 1LC980 |