LEXUS IS300 Sportscross specifications — approved in Switzerland
213.5 HP
Max power
288.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 615 kg
Curb weight
| Power | 213.5 HP (157.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 288.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.56 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2JZ-GE |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 505 mm |
| Width | 1 725 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 265.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 205/55 R16 89V 16x6.5 DP50 |
| Tires (option) | AV+AR= 215/45ZR17 87Z 17x7.0 DP50 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 07/09/2001 |
| Type approval no. | 1LD112 |