LEXUS LC500 specifications — approved in Switzerland
477.4 HP
Max power
540.0 Nm
Max torque
270 km/h
Top speed
2 010 kg
Curb weight
1LD252
| Power | 477.4 HP (351.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 540.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed |
| 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.21 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 010 kg |
| Gross weight | 2 375 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 11.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 1LD252 |
1LD253
| Power | 477.4 HP (351.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 540.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.21 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 010 kg |
| Gross weight | 2 375 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 267.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 1LD253 |
1LD889
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.32 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI-Inj |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 005 kg |
| Gross weight | 2 375 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 ET25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 03/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD889 |
1LD851
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.32 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 005 kg |
| Gross weight | 2 375 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 ET25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 27/04/2020 |
| Type approval no. | 1LD851 |
1LD836
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.33 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 010 kg |
| Gross weight | 2 375 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 06/09/2019 |
| Type approval no. | 1LD836 |
1LD286
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.33 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 010 kg |
| Gross weight | 2 375 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 01/10/2018 |
| Type approval no. | 1LD286 |