LEXUS LFA specifications — approved in Switzerland
571.2 HP
Max power
480.0 Nm
Max torque
325 km/h
Top speed
1 555 kg
Curb weight
1LD165
| Power | 571.2 HP (420.0 kW) @ 8 700 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 7 000 rpm |
| Top speed |
| 325 km/h |
| Weight/power ratio | 2.72 kg/HP |
| Displacement | 4 805 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 10 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 1LR-GUE |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 1 670 kg |
| Length | 4 515 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 379.0 g/km |
| Consumption | 16.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/40ZR19 (94Y): 9x19 DP40 |
| Tires (option) | AV= 265/35ZR20 (95Y): 9 1/2x20 DP45 AR= 305/30ZR20 (99Y): 11 1/2x20 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 04/04/2012 |
| Type approval no. | 1LD165 |
1LD160
| Power | 560.3 HP (412.0 kW) @ 8 700 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 7 000 rpm |
| Top speed | 325 km/h |
| Weight/power ratio | 2.78 kg/HP |
| Displacement | 4 805 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 10 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 1LR-GUE |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 1 670 kg |
| Length | 4 505 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 379.0 g/km |
| Consumption | 16.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/40ZR19 (94Y): 9x19 DP40 |
| Tires (option) | AV= 265/35ZR20 (95Y): 9 1/2x20 DP45 AR= 305/30ZR20 (99Y): 11 1/2x20 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/02/2011 |
| Type approval no. | 1LD160 |