LEXUS LS500 specifications — approved in Switzerland
417.5 HP
Max power
600.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 300 kg
Curb weight
1LD287
| Power | 417.5 HP (307.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.51 kg/HP |
| Displacement | 3 445 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | V35A-FTS |
| Curb weight | 2 300 kg |
| Gross weight | 2 760 kg |
| Length | 5 235 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 250.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 08/10/2018 |
| Type approval no. | 1LD287 |
1LD266
| Power | 417.5 HP (307.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.51 kg/HP |
| Displacement | 3 445 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | V35A-FTS |
| Curb weight | 2 300 kg |
| Gross weight | 2 760 kg |
| Length | 5 235 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 03/11/2017 |
| Type approval no. | 1LD266 |