LEXUS LS600HL specifications — approved in Switzerland
394.4 HP
Max power
520.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 395 kg
Curb weight
1LD203
| Power | 394.4 HP (290.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.07 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2UR-FSE |
| Curb weight | 2 395 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 5 210 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 3 090 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45R19 102Y: 8x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 14/11/2014 |
| Type approval no. | 1LD203 |
1LD189
| Power | 394.4 HP (290.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.07 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2UR-FSE |
| Curb weight | 2 395 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 5 210 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 3 090 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45R19 102Y: 8x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 01/10/2013 |
| Type approval no. | 1LD189 |
1LD173
| Power | 394.4 HP (290.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.07 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2UR-FSE |
| Curb weight | 2 395 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 5 210 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 3 090 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45R19 102Y: 8x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 29/10/2012 |
| Type approval no. | 1LD173 |