LEXUS RC F specifications — approved in Switzerland
477.4 HP
Max power
530.0 Nm
Max torque
270 km/h
Top speed
1 840 kg
Curb weight
1LD198
| Power | 477.4 HP (351.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed |
| 270 km/h |
| Weight/power ratio | 3.85 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 705 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/35ZR19 (92Y): 9x19 DP50 / 235/40ZR19 (96Y): 8 1/2x19 DP45 |
| Tires (option) | AR= 275/35ZR19 (96Y): 10x19 DP41 / 235/40ZR19 (96Y): 8 1/2x19 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 20/10/2014 |
| Type approval no. | 1LD198 |
1LD915
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 3.86 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI-Inj |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 1 790 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 268.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/35ZR19 (92Y): 9x19 ET50 / 235/40R19 96Y: 8 1/2x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 275/35ZR19 (96Y): 10x19 ET41 / 235/40R19 96Y: 8 1/2x19 ET45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 05/09/2022 |
| Type approval no. | 1LD915 |
1LD823
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 3.86 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 1 790 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 268.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/35ZR19 (92Y): 9x19 DP50 / 235/40R19 (96Y): 8 1/2x19 DP45 |
| Tires (option) | AR= 275/35ZR19 (96Y): 10x19 DP41 / 235/40R19 (96Y): 8 1/2x19 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/05/2019 |
| Type approval no. | 1LD823 |
1LD267
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 3.97 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 705 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 268.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/35ZR19 (92Y): 9x19 DP50 / 235/40R19 (96Y): 8 1/2x19 DP45 |
| Tires (option) | AR= 275/35ZR19 (96Y): 10x19 DP41 / 235/40R19 (96Y): 8 1/2x19 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 25/01/2018 |
| Type approval no. | 1LD267 |