LEXUS RC300H specifications — approved in Switzerland
180.9 HP
Max power
221.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 810 kg
Curb weight
1LD827
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.01 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 810 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 700 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 235/40R19 96Y: 8x19 DP45 / 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Tires (option) | AR= 265/35R19 94Y: 9x19 DP60 / 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 13/05/2019 |
| Type approval no. | 1LD827 |
1LD297
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.01 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 810 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 700 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Tires (option) | AV= 235/40R19 96Y: 8x19 DP45 / AR= 265/35R19 94Y: 9x19 DP60 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 01/11/2018 |
| Type approval no. | 1LD297 |
1LD277
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 08/06/2018 |
| Type approval no. | 1LD277 |
1LD276
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 08/06/2018 |
| Type approval no. | 1LD276 |
1LD278
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7 1/2x17 ET45 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/45R18 94Y: 8x18 ET45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 08/06/2018 |
| Type approval no. | 1LD278 |
1LD231
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1LD231 |
1LD232
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 116.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | AV+AR= 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP45 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1LD232 |
1LD230
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 221.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 2 494 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2AR-FSE |
| Curb weight | 1 800 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1LD230 |