LEXUS RX300 specifications — approved in Switzerland
238.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
2 035 kg
Curb weight
1LD914
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.55 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 233.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/55R20 102V: 8x20 ET30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/08/2022 |
| Type approval no. | 1LD914 |
1LD114
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 283.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 2 995 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1MZ-FE |
| Curb weight | 1 910 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 288.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/60R17 99V: 6 1/2x17 DP35 |
| Tires (option) | 235/55R18 99V: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 25/04/2003 |
| Type approval no. | 1LD114 |
1LD106
| Power | 201.3 HP (148.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 283.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 9.26 kg/HP |
| Displacement | 2 995 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1MZ-FE |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 270 kg |
| Length | 4 580 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 615 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 311.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/60R17 99H: 6.5x17 DP35 |
| Tires (option) | 215/70R16 100T: 6.5x16 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 23/10/2000 |
| Type approval no. | 1LD106 |