LEXUS RX350 specifications — approved in Switzerland
277.4 HP
Max power
346.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
2 050 kg
Curb weight
1LD184
| Power | 277.4 HP (204.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 346.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 7.39 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FE |
| Curb weight | 2 050 kg |
| Gross weight | 2 545 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 885 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 250.0 g/km |
| Consumption | 10.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 7 1/2x18 DP35 |
| Tires (option) | 235/55R19 101V: 7 1/2x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 23/08/2013 |
| Type approval no. | 1LD184 |
1LD166
| Power | 277.4 HP (204.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 346.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 7.39 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FE |
| Curb weight | 2 050 kg |
| Gross weight | 2 545 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 885 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 250.0 g/km |
| Consumption | 10.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 7 1/2x18 DP35 |
| Tires (option) | 235/55R19 101V: 7 1/2x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 23/04/2012 |
| Type approval no. | 1LD166 |
1LD157
| Power | 277.4 HP (204.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 346.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 7.39 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FE |
| Curb weight | 2 050 kg |
| Gross weight | 2 545 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 885 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 250.0 g/km |
| Consumption | 10.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 7 1/2x18 DP35 |
| Tires (option) | 235/55R19 101V: 7 1/2x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 27/10/2010 |
| Type approval no. | 1LD157 |
1LD141
| Power | 277.4 HP (204.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 346.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 7.39 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FE |
| Curb weight | 2 050 kg |
| Gross weight | 2 545 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 885 mm |
| Height | 1 685 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 250.0 g/km |
| Consumption | 10.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 7 1/2x18 DP35 |
| Tires (option) | 235/55R19 101V: 7 1/2x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 12/03/2009 |
| Type approval no. | 1LD141 |
1XA492
| Power | 276.1 HP (203.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 6.92 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FE |
| Curb weight | 1 910 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 650 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/60R17 99V: 17x6 1/2 DP35 |
| Tires (option) | 235/55R18 100V: 18x7 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 18/10/2006 |
| Type approval no. | 1XA492 |
1LD123
| Power | 276.1 HP (203.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 6.92 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FE |
| Curb weight | 1 910 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 650 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/60R17 99V: 6 1/2x17 DP35 |
| Tires (option) | 235/55R18 100V: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 23/02/2006 |
| Type approval no. | 1LD123 |