LEXUS RX400h specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
288.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
2 075 kg
Curb weight
1XA397
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 288.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.84 kg/HP |
| Displacement | 3 311 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3MZ-FE |
| Curb weight | 2 075 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 760 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/55R18 99V: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 24/04/2006 |
| Type approval no. | 1XA397 |
1XA362
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 288.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.84 kg/HP |
| Displacement | 3 311 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3MZ-FE |
| Curb weight | 2 075 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 760 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/55R18 99V: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 17/02/2006 |
| Type approval no. | 1XA362 |
1LD116
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 288.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.84 kg/HP |
| Displacement | 3 311 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3MZ-FE |
| Curb weight | 2 075 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 760 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/55R18 99V: 7x18 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 26/11/2004 |
| Type approval no. | 1LD116 |