LEXUS RX450HL specifications — approved in Switzerland
262.5 HP
Max power
335.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 270 kg
Curb weight
1LD868
| Power | 262.5 HP (193.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.65 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FXS |
| Curb weight | 2 270 kg |
| Gross weight | 2 840 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 ET30 |
| Tires (option) | 235/55R20 102V: 8x20 ET30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 13/10/2020 |
| Type approval no. | 1LD868 |
1LD869
| Power | 262.5 HP (193.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.65 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FXS |
| Curb weight | 2 270 kg |
| Gross weight | 2 840 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 ET30 |
| Tires (option) | 235/55R20 102V: 8x20 ET30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 13/10/2020 |
| Type approval no. | 1LD869 |
1LD839
| Power | 262.5 HP (193.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.65 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FXS |
| Curb weight | 2 270 kg |
| Gross weight | 2 840 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Tires (option) | 235/55R20 102V: 8x20 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 16/09/2019 |
| Type approval no. | 1LD839 |
1LD814
| Power | 262.5 HP (193.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.69 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FXS |
| Curb weight | 2 280 kg |
| Gross weight | 2 840 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Tires (option) | 235/55R20 102V: 8x20 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 16/04/2019 |
| Type approval no. | 1LD814 |
1LD813
| Power | 262.5 HP (193.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.69 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FXS |
| Curb weight | 2 280 kg |
| Gross weight | 2 840 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 16/04/2019 |
| Type approval no. | 1LD813 |
1LD274
| Power | 262.5 HP (193.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.69 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FXS |
| Curb weight | 2 280 kg |
| Gross weight | 2 840 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 19/04/2018 |
| Type approval no. | 1LD274 |
1LD275
| Power | 262.5 HP (193.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 4 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.69 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2GR-FXS |
| Curb weight | 2 280 kg |
| Gross weight | 2 840 kg |
| Length | 5 000 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 700 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Tires (option) | 235/55R20 102V: 8x20 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 19/04/2018 |
| Type approval no. | 1LD275 |