LEXUS RZ450E specifications — approved in Switzerland
312.8 HP
Max power
435.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
2 130 kg
Curb weight
1LD922
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 5 379 rpm |
| Torque | 435.0 Nm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / E |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1/1XM und 1/1YM |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 4 910 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Tires (option) | AR= 255/55R18 105V: 8x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 28/02/2023 |
| Type approval no. | 1LD922 |
1LD923
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 5 379 rpm |
| Torque | 435.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / E |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1/1XM und 1/1YM |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 4 910 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Tires (option) | AR= 255/55R18 105V: 8x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 28/02/2023 |
| Type approval no. | 1LD923 |
1LD924
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 5 379 rpm |
| Torque | 435.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / E |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1/1XM und 1/1YM |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 4 910 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 235/50R20 104V: 8x20 ET35 |
| Tires (option) | AR= 255/45R20 105W: 9 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 28/02/2023 |
| Type approval no. | 1LD924 |
1LD925
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 5 379 rpm |
| Torque | 435.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / E |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1/1XM und 1/1YM |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 4 910 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 235/50R20 104V: 8x20 ET35 |
| Tires (option) | AR= 255/45R20 105W: 9 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 28/02/2023 |
| Type approval no. | 1LD925 |
1LD926
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 5 379 rpm |
| Torque | 435.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / E |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1/1XM und 1/1YM |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 4 910 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 235/50R20 104V: 8x20 ET35 |
| Tires (option) | AR= 255/45R20 105W: 9 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 28/02/2023 |
| Type approval no. | 1LD926 |
1LD927
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 5 379 rpm |
| Torque | 435.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / E |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1/1XM und 1/1YM |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 4 910 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 / 235/50R20 104V: 8x20 ET35 |
| Tires (option) | AR= 255/55R18 105V: 8x18 ET35 / 255/45R20 105W: 9 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 28/02/2023 |
| Type approval no. | 1LD927 |