LEXUS SC430 specifications — approved in Switzerland
285.6 HP
Max power
419.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 825 kg
Curb weight
1LD139
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 419.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.39 kg/HP |
| Displacement | 4 293 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3UZ-FE |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 535 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/40ZR18 93Z: 8x18 DP45 |
| Tires (option) | 245/40R18 93Y: 18x8 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 10/10/2008 |
| Type approval no. | 1LD139 |
1XA615
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 419.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.36 kg/HP |
| Displacement | 4 293 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3UZ-FE |
| Curb weight | 1 815 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 535 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/40ZR18 93Z: 8x18 DP45 |
| Tires (option) | 245/40R18 93Y: 18x8 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 29/01/2008 |
| Type approval no. | 1XA615 |
1LD119
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 419.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.36 kg/HP |
| Displacement | 4 293 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3UZ-FE |
| Curb weight | 1 815 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 535 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/40ZR18 93Z: 8x18 DP45 |
| Tires (option) | 245/40R18 93Y: 18x8 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 20/10/2005 |
| Type approval no. | 1LD119 |
1LD110
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 419.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.36 kg/HP |
| Displacement | 4 293 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3UZ-FE |
| Curb weight | 1 815 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 515 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 287.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/40ZR18: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 26/06/2001 |
| Type approval no. | 1LD110 |