LFANG Roadjet AX50 specifications — approved in Switzerland
2.4 HP
Max power
2.4 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
166 kg
Curb weight
| Power | 2.4 HP (1.8 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 2.4 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 69.17 kg/HP |
| Displacement | 50 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | 139QMB |
| Curb weight | 166 kg |
| Gross weight | 241 kg |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 060 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | 120/70-12 58J: 2.50x12 |
| Manufacturer | ZHEJIANG ZHONGNANG, RC-311258 Hangzhou City |
| Approval date | 26/06/2008 |
| Type approval no. | 6LB501 |