LIBERTY California 490 CP specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 050 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 220x90x100 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight |
| 1 300 kg |
| Length | 6 655 mm |
| Width | 2 300 mm |
| Manufacturer | TRIGANO VDL, F-07302 TOURNON CEDEX |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 9LA508 |