LIBERTY de Luxe 560 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 170 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 170 kg |
| Gross weight |
| 1 400 kg |
| Length | 7 055 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Manufacturer | TRIGANO VDL, F-07302 TOURNON CEDEX |
| Approval date | 26/11/1997 |
| Type approval no. | 9LA503 |