LIBERTY Tropic 45 CP specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
650 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 650 kg |
| Gross weight |
| 900 kg |
| Length | 5 740 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Manufacturer | TRIGANO VDL, F-07302 TOURNON CEDEX |
| Approval date | 03/04/1998 |
| Type approval no. | 9LA505 |