LIEBHERR A 308 specifications — approved in Switzerland
76.2 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
9 620 kg
Curb weight
5LA249
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 126.25 kg/HP |
| Displacement | 2 912 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M2011 (Code C56) |
| Curb weight | 9 620 kg |
| Gross weight | 12 500 kg |
| Length | 6 150 mm |
| Width | 2 420 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 9.00-20 10PR 7.0-7.5x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 22/05/2002 |
| Type approval no. | 5LA249 |
5LA224
| Power | 71.7 HP (52.7 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 134.17 kg/HP |
| Displacement | 2 912 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1011F |
| Curb weight | 9 620 kg |
| Gross weight | 11 500 kg |
| Length | 6 150 mm |
| Width | 2 420 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 9.00-20 10PR 7.0-7.5x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 04/12/1998 |
| Type approval no. | 5LA224 |