LIEBHERR A 310 B specifications — approved in Switzerland
78.9 HP
Max power
286.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
11 000 kg
Curb weight
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 286.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 139.42 kg/HP |
| Displacement | 3 192 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1012E (Code 58/3) |
| Curb weight | 11 000 kg |
| Gross weight | 13 500 kg |
| Length | 6 645 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 9.00R20 10PR: 7.0-7.5x20 |
| Tires (option) | 10.00R20 12PR: 7.0-7.5x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 16/08/2001 |
| Type approval no. | 5LA241 |