LIEBHERR A 311 specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
11 100 kg
Curb weight
5LA314
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 116.6 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD2012L042V (C3MI70) |
| Curb weight | 11 100 kg |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Length | 6 250 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 110 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 9.00-20 14PR |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 23/10/2008 |
| Type approval no. | 5LA314 |
5LA271
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 367.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 129.53 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M2012 (Code CE67) |
| Curb weight | 11 800 kg |
| Gross weight | 12 500 kg |
| Length | 6 250 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 9.00-20 10PR, 9.00R20 10PR: 7x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 26/08/2004 |
| Type approval no. | 5LA271 |