LIEBHERR A 312 specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
472.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
12 900 kg
Curb weight
5LA312
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 472.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 117.06 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD2012L042V (C3UI81) |
| Curb weight | 12 900 kg |
| Gross weight | 14 500 kg |
| Length | 6 135 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 120 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00R20 12PR |
| Tires (option) | 10.00-20 12PR |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 19/06/2008 |
| Type approval no. | 5LA312 |
5LA201
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 305.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 26 km/h |
| Displacement | 3 192 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1012E |
| Gross weight | 13 500 kg |
| Length | 5 750 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 (jumelés): 7.00-20 |
| Tires (option) | 9.00-20 (jumelés): 7.50-20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 15/01/1996 |
| Type approval no. | 5LA201 |
5LA214
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 155.4 kg/HP |
| Displacement | 3 192 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1012E (Code 62G/1) |
| Curb weight | 13 100 kg |
| Gross weight | 13 500 kg |
| Length | 6 200 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | jumelés: 10.00-20: 7.00x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 13/02/1998 |
| Type approval no. | 5LA214 |