LIEBHERR A 316 specifications — approved in Switzerland
111.5 HP
Max power
442.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
14 500 kg
Curb weight
| Power | 111.5 HP (82.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 442.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 130.04 kg/HP |
| Displacement | 4 764 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1013E |
| Curb weight | 14 500 kg |
| Gross weight | 17 000 kg |
| Length | 6 380 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 16PR 7.00x20 |
| Tires (option) | 18R19.5 16PR 14.00x19.5 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 11/02/1999 |
| Type approval no. | 5LA227 |