LIEBHERR A 900 B specifications — approved in Switzerland
117.0 HP
Max power
468.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
16 000 kg
Curb weight
5LA240
| Power | 117.0 HP (86.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 468.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 136.75 kg/HP |
| Displacement | 4 761 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1013E (Code C86/2) |
| Curb weight | 16 000 kg |
| Gross weight | 17 000 kg |
| Length | 6 200 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00R20 12PR 7.50x20 |
| Tires (option) | 9.00R20 12PR 7.00x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 17/07/2001 |
| Type approval no. | 5LA240 |
5LA221
| Power | 111.5 HP (82.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 442.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 143.5 kg/HP |
| Displacement | 4 761 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1013E Code 82G/C82 |
| Curb weight | 16 000 kg |
| Gross weight | 17 000 kg |
| Length | 6 200 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00R20 12PR: 7.50x20 |
| Tires (option) | 9.00R20 12PR: 7.00x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 29/09/1998 |
| Type approval no. | 5LA221 |