LIEBHERR A 900 C ZW specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
672.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
19 650 kg
Curb weight
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 672.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 137.61 kg/HP |
| Displacement | 6 360 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D934SA6 (R04S61013) |
| Curb weight | 19 650 kg |
| Gross weight | 22 500 kg |
| Length | 6 960 mm |
| Width | 2 520 mm |
| Height | 3 160 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 18-19.5 16PR, 18R19.5 16PR: 14.00x19.5 |
| Tires (option) | 10.00-20 14PR, 10.00R20 14PR: 7.00x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 24/01/2008 |
| Type approval no. | 5LA308 |