LIEBHERR A 902 specifications — approved in Switzerland
134.6 HP
Max power
586.0 Nm
Max torque
29 km/h
Top speed
5LA216
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 586.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 29 km/h |
| Displacement | 6 640 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D924T-E (Code R7) |
| Gross weight | 24 000 kg |
| Length | 6 300 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 (jumelés), 7.50x20: 11.00-20 (jumelés), 8.00x20: 18R19,5 (simples), 14.00x19,5 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 13/02/1998 |
| Type approval no. | 5LA216 |
5LA213
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Displacement | 6 640 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D924TE |
| Gross weight | 24 000 kg |
| Length | 6 300 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 (jumelés), 7.50x20: 11.00-20 (jumelés), 8.00x20: 18R19,5 (simples), 14.00x19,5 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 17/09/1997 |
| Type approval no. | 5LA213 |