LIEBHERR LTM1100-5.2UTM850 specifications — approved in Switzerland
503.2 HP
Max power
2355.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
48 000 kg
Curb weight
| Power | 503.2 HP (370.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2355.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 95.39 kg/HP |
| Displacement | 12 816 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | tout-t.: e2+e4+e5: au ch. en plus: e1 |
| Engine | D846A7 (R06M71001) |
| Curb weight | 48 000 kg |
| Gross weight | 60 000 kg |
| Length | 13 643 mm |
| Width | 2 750 mm |
| Height | 3 850 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | pour Vmax 75km/h= 14.00R25 (385/95R25) 170E, 9.50x25 |
| Tires (option) | pour Vmax 80km/h= 16.00R25 (445/95R25) 170E, 11.00x25 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 13/04/2006 |
| Type approval no. | 5LA290 |