LIEBHERR LTM1250-6.1UTM765 specifications — approved in Switzerland
612.0 HP
Max power
2856.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
5LA325
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2856.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Displacement | 16 162 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: au ch. e1+e5+e6 ou e1+e4+e5+e6 |
| Engine | D9508A7 (V08M71008) |
| Gross weight | 72 000 kg |
| Length | 17 691 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 1 850 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170E/170F 75km/h: 9.50x25 |
| Tires (option) | 16.00R25 (445/95R25) 177E/174F 80km/h: 11.00x25 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 01/03/2010 |
| Type approval no. | 5LA325 |
5LA283
| Power | 598.4 HP (440.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 120.32 kg/HP |
| Displacement | 17 176 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | tout-t.: e1+e5+e6: au ch. e1+e4+e5+e6 |
| Engine | D9408TI-E (Code V20) |
| Curb weight | 72 000 kg |
| Gross weight | 72 000 kg |
| Length | 17 700 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 950 mm |
| Wheelbase | 1 850 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170E 75km/h 9.50x25 |
| Tires (option) | 16.00R25 (445/95R25) 177E 80km/h 11.00x25 |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 21/04/2005 |
| Type approval no. | 5LA283 |