LIEBHERR LTM1350-6.1UTM865 specifications — approved in Switzerland
612.0 HP
Max power
2856.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2856.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Displacement | 16 162 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: e1+e3+e5: au ch. e1+e3+e4+e5 |
| Engine | D9508A7 (V08M71008) |
| Gross weight | 72 000 kg |
| Length | 17 675 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 950 mm |
| Wheelbase | 1 650 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170E 75km/h: 9.50x25 |
| Tires (option) | 16.00R25 (445/95R25) 177E 80km/h: 11.00x25 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 14/01/2010 |
| Type approval no. | 5LA321 |