LIEBHERR LTM1400-7.1UTM770 specifications — approved in Switzerland
598.4 HP
Max power
2600.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
59 000 kg
Curb weight
| Power | 598.4 HP (440.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 2600.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 98.6 kg/HP |
| Displacement | 17 176 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | tout-t.: e1+e3+e5 ou e1+e3+e5+e6 |
| Engine | D9408TI-E (Code V20) |
| Curb weight | 59 000 kg |
| Gross weight | 84 000 kg |
| Length | 18 500 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 850 mm |
| Wheelbase | 1 650 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170E 75km/h 9.50x25 |
| Tires (option) | 16.00R25 (445/95R25) 177E 80km/h 11.00x25 |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 03/08/2004 |
| Type approval no. | 5LA279 |