LIEBHERR MK 140 specifications — approved in Switzerland
544.0 HP
Max power
2520.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
60 000 kg
Curb weight
5LA438
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2520.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed |
| 80 km/h |
| Weight/power ratio | 110.29 kg/HP |
| Displacement | 11 946 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: e2+e4+e5 |
| Engine | D946A7 05 (R06NW7102) |
| Curb weight | 60 000 kg |
| Gross weight | 60 000 kg |
| Length | 15 975 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 385/95R25(14.00R25) 170F 80 km/h: 9.50-x25 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 16/03/2022 |
| Type approval no. | 5LA438 |
5LA389
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2515.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 88.24 kg/HP |
| Displacement | 11 946 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: e2+e4+e5 |
| Engine | D946A7-04 (R06KQ7104) |
| Curb weight | 48 000 kg |
| Gross weight | 60 000 kg |
| Length | 15 990 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 385/95R25(14.00R25) 170F 80 km/h: 9.50-x25 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 30/06/2017 |
| Type approval no. | 5LA389 |
5LA357
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2520.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 88.24 kg/HP |
| Displacement | 11 946 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: e2+e4+e5 |
| Engine | D946A7SCR (R06KZ7101) |
| Curb weight | 48 000 kg |
| Gross weight | 60 000 kg |
| Length | 15 990 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170F: 9.50-10.00x25 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 30/07/2014 |
| Type approval no. | 5LA357 |