LIEBHERR MK1?0-UMK500 specifications — approved in Switzerland
503.2 HP
Max power
2355.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
60 000 kg
Curb weight
| Power | 503.2 HP (370.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2355.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 119.24 kg/HP |
| Displacement | 12 816 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | tout-t.: e1+e3+e4: au ch. en plus: e5 enclenchable |
| Engine | D846A7 (R06M71001) |
| Curb weight | 60 000 kg |
| Gross weight | 60 000 kg |
| Length | 16 650 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 3 485 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170E, 9.50x25 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 10/03/2006 |
| Type approval no. | 5LA289 |