LIEBHERR MK73-3.1 specifications — approved in Switzerland
321.0 HP
Max power
1375.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
| Power | 321.0 HP (236.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 1375.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Displacement | 6 690 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: A2+A3 |
| Engine |
| B6.7 (FR95272) |
| Gross weight | 36 000 kg |
| Length | 13 817 mm |
| Width | 2 750 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 4 385 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170F 80km/h: 9.50x25 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 12/04/2022 |
| Type approval no. | 5LA439 |