LIEBHERR MK80/UMK480 specifications — approved in Switzerland
367.2 HP
Max power
1650.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
47 000 kg
Curb weight
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1650.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 128 kg/HP |
| Displacement | 9 960 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 16 vitesses |
| Drivetrain | tout-t.: e3+e4: s.d. en plus: e1 |
| Engine | D926TI-E (Code R17) |
| Curb weight | 47 000 kg |
| Gross weight | 48 000 kg |
| Length | 15 940 mm |
| Width | 2 750 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 445/65R22.5 (18R22.5) 169K 22.5x14.00 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 21/01/2002 |
| Type approval no. | 5LA248 |