LIEBHERR MK88 specifications — approved in Switzerland
408.0 HP
Max power
1987.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1987.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Displacement | 10 521 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: e2+e3+e4 |
| Engine | D936A7-04 (R06LQ7102) |
| Gross weight | 48 000 kg |
| Length | 11 579 mm |
| Width | 2 750 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 335 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170F 80km/h: 9.50x25 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 02/11/2016 |
| Type approval no. | 5LA379 |