LIEBHERR T??-?(?)(?) specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
6 800 kg
Curb weight
4LC501
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 50 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6L4(C5VI100U) |
| Curb weight | 6 800 kg |
| Gross weight | 8 600 kg |
| Length | 4 549 mm |
| Width | 2 257 mm |
| Height | 2 461 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 400/70-24 151D, 400/80-24 162A8, 405/70-20 152B, 405/70-24 152B, 440/80-24 168A8(seul. sur T46-7) |
| Tires (option) | 460/65R24 151D/156A8/159A8, 460/70R24 159A8, 500/70R24 157A8/159D/164A8 |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK TELFS GMBH, 6410 Telfs |
| Approval date | 26/08/2020 |
| Type approval no. | 4LC501 |
4LC503
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 50 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6L4(C5VI100U) |
| Curb weight | 6 800 kg |
| Gross weight | 8 600 kg |
| Length | 4 549 mm |
| Width | 2 257 mm |
| Height | 2 461 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 400/70-24 151D, 400/80-24 162A8, 405/70-20 152B, 405/70-24 152B, 440/80-24 168A8(seul. auf T46-7) |
| Tires (option) | 460/65R24 151D/156A8/159A8, 460/70R24 159A8, 500/70R24 157A8/159D/164A8 |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK TELFS GMBH, 6410 Telfs |
| Approval date | 26/08/2020 |
| Type approval no. | 4LC503 |