LIEBHERR T??-?s specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
609.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
9 400 kg
Curb weight
4LC502
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 609.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 60.1 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD4.1L4(C5VI115A) |
| Curb weight | 9 400 kg |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Length | 4 830 mm |
| Width | 2 257 mm |
| Height | 2 605 mm |
| Wheelbase | 2 950 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 400/80-24 162A8, 440/80-24 168A8, 460/65R24 159A8, 460/70R24 159A8, 480/80R26 167A8(seul. T60-9s) |
| Tires (option) | 500/70R24 159D/164A8, 600/55-26.5 170A8 |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK TELFS GMBH, 6410 Telfs |
| Approval date | 26/08/2020 |
| Type approval no. | 4LC502 |
4LC504
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 609.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 60.1 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD4.1L4(C5VI115A) |
| Curb weight | 9 400 kg |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Length | 4 830 mm |
| Width | 2 257 mm |
| Height | 2 605 mm |
| Wheelbase | 2 950 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 400/80-24 162A8, 440/80-24 168A8, 460/65R24 159A8, 460/70R24 159A8, 480/80R26 167A8(seul. T60-9s) |
| Tires (option) | 500/70R24 159D/164A8, 600/55-26.5 170A8 |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK TELFS GMBH, 6410 Telfs |
| Approval date | 26/08/2020 |
| Type approval no. | 4LC504 |