LIEBHERR TA 230 specifications — approved in Switzerland
408.0 HP
Max power
1902.0 Nm
Max torque
57 km/h
Top speed
31 520 kg
Curb weight
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1902.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 57 km/h |
| Weight/power ratio | 77.25 kg/HP |
| Displacement | 10 520 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D936LA6 (R06L61032) |
| Curb weight | 31 520 kg |
| Gross weight | 32 000 kg |
| Length | 10 225 mm |
| Width | 2 845 mm |
| Height | 3 395 mm |
| Wheelbase | 4 350 mm |
| Body type | Benne basculante |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 23.5R25 185C: 19.50x25 |
| Tires (option) | 750/65R25 185C: 24.00x25 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 12/01/2012 |
| Type approval no. | 5LA331 |