LIFAN E4 1200 specifications — approved in Switzerland
2.3 HP
Max power
110.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
169 kg
Curb weight
| Power | 2.3 HP (1.7 kW) @ 440 rpm |
| Torque | 110.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 73.48 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Engine | 12ZW6055320 |
| Curb weight | 169 kg |
| Gross weight | 244 kg |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 185 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral + latéral |
| Tires | AV= 110/70-12: 2.50x12 |
| Tires (option) | AR= 130/70-12: 3.50x12 |
| Manufacturer | CHONGQING LIFAN INDUSTRY CO LTD, RC-401120 CHONGQING / CHINA |
| Approval date | 29/07/2021 |
| Type approval no. | 6LA908 |