LIGIER Ambra specifications — approved in Switzerland
16.3 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
78 km/h
Top speed
808 kg
Curb weight
| Power | 16.3 HP (12.0 kW) @ 5 920 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 78 km/h |
| Weight/power ratio | 49.57 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | s |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | DKF112MG1604 |
| Curb weight | 808 kg |
| Gross weight | 900 kg |
| Length | 2 470 mm |
| Width | 1 400 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 1 702 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | E |
| Tires | 135/70R13: 4x13 DP36 acier ou 5x13 DP38 alliage léger SPEEDLINE KBA42638 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 11/07/1996 |
| Type approval no. | 1LD601 |