LIGIER IXO specifications — approved in Switzerland
20.4 HP
Max power
35.0 Nm
Max torque
95 km/h
Top speed
525 kg
Curb weight
6XA353
| Power | 20.4 HP (15.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 2 150 rpm |
| Top speed |
| 95 km/h |
| Weight/power ratio | 25.74 kg/HP |
| Displacement | 505 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LGW 523MPI/LI |
| Curb weight | 525 kg |
| Gross weight | 725 kg |
| Length | 3 148 mm |
| Width | 1 540 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 2 040 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/70R13, 145/80R13: 4 - 5x13 / 145/65R14, 155/65R14: 4 1/2 - 5 1/2x14 |
| Tires (option) | 155/60R15: 4 1/2 - 5x15 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 02/07/2014 |
| Type approval no. | 6XA353 |
6LA617
| Power | 20.4 HP (15.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 2 150 rpm |
| Top speed | 95 km/h |
| Weight/power ratio | 25.74 kg/HP |
| Displacement | 505 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LGW 523MPI/LI |
| Curb weight | 525 kg |
| Gross weight | 725 kg |
| Length | 3 148 mm |
| Width | 1 540 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 2 040 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/70R13, 145/80R13: 4 - 5x13 / 145/65R14, 155/65R14: 4 1/2 - 5 1/2x14 |
| Tires (option) | 155/60R15: 4 1/2 - 5x15 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 03/10/2013 |
| Type approval no. | 6LA617 |
6LA612
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 17.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 87.96 kg/HP |
| Displacement | 505 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-D-I |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LDW502/M3 |
| Curb weight | 475 kg |
| Gross weight | 675 kg |
| Length | 3 148 mm |
| Width | 1 524 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 2 040 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/60R13: 4x13, 4.5x13, 5x13 / 145/65R14: 4.5x14, 5x14 |
| Tires (option) | 145/70R13: 4x13, 4.5x13, 5x13 / 155/65R14: 4.5x14, 5x14, 5.5x14 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 10/01/2011 |
| Type approval no. | 6LA612 |